გაკვეთილის მთავარი თემა | ორუცნობიანი განტოლებათა სისტემა |
სწავლების საფეხური | საშუალო, X კლასი |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 11 |
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი | 1 |
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა | პრაქტიკული ამოცანების გადაწყვეტისას მათემატიკის გამოყენება (განტოლებათა სისტემების ამოხსნის საშუალებით) |
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | მოსწავლე დაეუფლოს ტექსტური ამოცანების ამოხსნას განტოლებათა სისტემის შედგენით; სისტემების ამოხსნის ხერხების შერჩევას. მათ. X.7. მოსწავლე იყენებს განტოლებათა და უტოლობათა სისტემებს მოდელირების საშუალებით პრობლემის გადაჭრისას. · ტექსტური ამოცანის ამოსახსნელად ადგენს და ხსნის ორუცნობიან განტოლებათა სისტემას; ახდენს ამონახსნის ინტერპრეტაციას ამოცანის კონტექსტის გათვალისწინებით. · ირჩევს და იყენებს განტოლებათა/უტოლობათა სისტემის ამოხსნის ხერხს (მაგ. ჩასმის, შეკრების); · გრაფიკულად გამოსახავს ამონახსნს და ახდენს ამონახსნის სიმრავლურ ინტერპრეტაციას. |
წინასწარი ცოდნა | მოსწავლემ უნდა იცოდეს წრფივი და კვადრატული განტოლებების ამოხსნა; განტოლებათა სისტემის ამოხსნის ხერხები: შეკრებისა და ჩასმის ხერხი. |
შეფასების საგანი და პროცედურები |
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | 1 აქტივობა – პრობლემის დასმა ამოცანა: სახელოსნოში შეაკეთეს 22 მსუბუქი და საბარგო ავტომანქანა. მსუბუქი მანქანების რაოდენობა 8–ით ნაკლები იყო საბარგოზე. რამდენი საბარგო და მსუბუქი ავტომანქანა შეუკეთებია სახელოსნოს? (ამოვხსნათ ამოცანა ორუცნობიან განტოლებათა სისტემით) 2 აქტივობა – კითხვა–პასუხი
3 აქტივობა – დამოუკიდებელი სამუშაო მოსწავლეები ადგენენ და ხსნიან განტოლებათა სისტემას 4 აქტივობა – განმტკიცება ამოცანა 14 (გვ. 324) იპოვე ორი რიცხვი, რომელთა ჯამი არის 12, მათი კვადრატების ჯამი კი 80. (დაფაზე მოსწავლე ხსნის სისტემას ჩასმის ხერხით). 5 აქტივობა – პრაქტიკული სამუშაო ვთავაზობ მოსწავლეებს იგივე სისტემა ამოხსნან გრაფიკული ხერხით ვირტუალური პროგრამის ,,გეოგებრის“ საშუალებით. და მიღებული შედეგები შეადარონ ანალიზური გზით ამოხსნის შედეგს. 6 აქტივობა: დამოუკიდებელი სამუშაო სავარჯიშო N 9 (გვ. 323) 7 აქტივობა: შეჯამება, შეფასება - 2 წთ 8 აქტივობა: საშინაო დავალება სავარჯიშო N 10, 12 (გვ. 324) |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | სახელმძღვანელო – გ.გოგიშვილი, თ ვეფხვაძე ... ,,მათემატიკა –10“ ; კომპიუტერი, პროექტორი, ვირტუალური ლაბორატორია – ,,გეოგებრა“ |
Wednesday, January 5, 2011
გაკვეთილის გეგმა
პროექტი
1. პროექტის სახელი:
2. პროექტის მოკლე აღწერა 1-2 წინადადებით:
3. პროექტის სრული აღწერა:
4. მონაწილეთა ასაკი:
5. ვადები / ხანგრძლივობა:
6. პროექტის შესაძლო აქტივობები კლასში:
7. მოსალოდნელი შედეგები:
8. სარგებელი სხვებისთვის:
9. სამუშაო ენა:
10. მონაწილეები სხვა სკოლებიდან:
11. საგნებთან / საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
12. პროექტის ფასილიტატორი:
13. ფასილიტატორის ელ.ფოსტა:
14. პროექტის ფორუმი:
15. პროექტის ვებ -გვერდი/ბლოგი:
2. პროექტის მოკლე აღწერა 1-2 წინადადებით:
3. პროექტის სრული აღწერა:
4. მონაწილეთა ასაკი:
5. ვადები / ხანგრძლივობა:
6. პროექტის შესაძლო აქტივობები კლასში:
7. მოსალოდნელი შედეგები:
8. სარგებელი სხვებისთვის:
9. სამუშაო ენა:
10. მონაწილეები სხვა სკოლებიდან:
11. საგნებთან / საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
12. პროექტის ფასილიტატორი:
13. ფასილიტატორის ელ.ფოსტა:
14. პროექტის ფორუმი:
15. პროექტის ვებ -გვერდი/ბლოგი:
Subscribe to:
Comments (Atom)